Pörssisähkön hintahistoria 2021–2026

Näet yhdellä silmäyksellä, miten pörssisähkön hinta on Suomessa kehittynyt.

Kaikki vuodet

Tarkkuus
Kuvaaja

Klikkaa pylvästä avataksesi jakso tarkemmin.

Taulukko: Kaikki vuodet · vuosittain snt/kWh

Kuukausien keskihinnat vuosittain snt/kWh

Pörssisähkön kuukausikeskihinnat vuosittain, snt/kWh
Kuukausi202120222023202420252026
Tammi6.3513.218.6511.696.6314.72
Helmi7.0910.078.825.675.9317.22
Maalis4.7610.718.166.565.963.49
Huhti4.569.846.665.385.996.21
Touko5.7016.472.934.362.296.64
Kesä6.9617.354.764.472.335.69
Heinä9.7622.863.622.083.031.93
Elo8.4632.427.301.556.935.18
Syys11.0726.623.627.035.257.15
Loka8.0514.104.145.106.144.17
Marras10.6324.207.655.696.02–
Joulu24.0027.118.394.874.51–

Hinnat sisältävät kulloinkin voimassa olleen arvonlisäveron (joulukuusta 2022 huhtikuuhun 2023 alennettu 10 %), mutta eivät siirtoa eivätkä myyjän marginaalia. Viiva tarkoittaa, ettei kuukaudelta ole tietoja.

Tuntien keskihinnat vuosittain snt/kWh

Pörssisähkön keskihinta vuorokauden tunneittain ja vuosittain, snt/kWh
Klo
00–015.7811.514.033.162.815.20
01–025.469.994.113.082.725.28
02–035.129.053.782.762.454.91
03–044.898.433.662.582.264.77
04–054.888.473.652.562.264.85
05–065.219.473.952.792.485.16
06–076.6014.034.853.943.836.41
07–088.9519.026.565.855.657.95
08–0911.0023.688.148.167.749.18
09–1012.0025.728.988.318.109.51
10–1111.6424.848.327.266.978.73
11–1211.3524.157.936.505.917.90
12–1311.0223.177.475.895.417.29
13–1410.5722.267.075.654.977.00
14–1510.1220.906.565.154.576.65
15–1610.1020.516.325.134.676.61
16–1710.2820.986.575.825.157.00
17–1810.9122.006.916.515.957.91
18–1911.7924.267.647.197.128.99
19–2012.0625.978.028.047.979.69
20–2111.1924.807.417.597.749.26
21–228.7421.096.325.635.888.12
22–238.2720.305.875.135.317.54
23–007.3616.804.964.143.976.39

Vertaa kausien tuntihintoja snt/kWh

vs
Vuorokauden tuntien keskihinnat: Kesä 2026 ja Talvi 2025–26, snt/kWh
KloKesä 26Talvi 25–26Ero
00–014.176.29-2.12
01–023.856.46-2.61
02–033.605.92-2.33
03–043.535.71-2.17
04–053.555.70-2.16
05–063.706.03-2.34
06–074.387.59-3.21
07–085.399.29-3.91
08–096.3810.93-4.55
09–106.3611.74-5.38
10–115.3111.44-6.13
11–124.4210.93-6.51
12–133.9410.51-6.57
13–143.5910.38-6.79
14–153.3410.11-6.78
15–163.3410.13-6.79
16–173.6710.61-6.94
17–184.4011.36-6.96
18–195.8111.51-5.70
19–207.1211.13-4.01
20–217.499.86-2.37
21–227.058.32-1.27
22–236.617.98-1.36
23–005.427.33-1.90

Vuodet lyhyesti keskihinta snt/kWh

  • 2021 · kallein kuukausi joulukuu · 24.00Rauhallinen alku, levoton loppu8.97
    Keskihinta
    8.97 snt/kWh
    Muutos edellisvuoteen
    ei vertailukelpoista edellisvuotta
    Kallein kuukausi
    Joulukuu · 24.00
    Halvin kuukausi
    Huhtikuu · 4.56

    Vuosi alkoi tavanomaisissa tunnelmissa, mutta syksyllä kaasun hinta lähti Euroopassa jyrkkään nousuun ja veti pörssisähkön mukanaan. Loppuvuodesta hinnat olivat jo moninkertaiset alkuvuoteen verrattuna.

    1. 01.10.2021 · Kaasun hinta lähtee nousuun Euroopassa
    2. 01.12.2021 · Joulukuun ensimmäiset poikkeukselliset hintapiikit
  • 2022 · +109,7 % edellisvuodestaEnergiakriisin vuosi18.81
    Keskihinta
    18.81 snt/kWh
    Muutos edellisvuoteen
    +109,7 %
    Kallein kuukausi
    Elokuu · 32.42
    Halvin kuukausi
    Huhtikuu · 9.84

    Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja kaasutoimitusten katkeaminen nostivat sähkön hinnan ennennäkemättömälle tasolle koko Euroopassa. Suomessa tilannetta pahensi se, että Olkiluoto 3 oli yhä koekäytössä ja tuonti Venäjältä loppui. Talvella varauduttiin jopa kiertäviin sähkökatkoihin.

    1. 24.02.2022 · Venäjän hyökkäys Ukrainaan
    2. 14.05.2022 · Sähkön tuonti Venäjältä päättyy
    3. 01.08.2022 · Kaasukriisi kärjistyy, kallein kuukausi
    4. 01.12.2022 · Varautuminen kiertäviin sähkökatkoihin
  • 2023 · -67,0 % edellisvuodestaOlkiluoto 3 muuttaa kaiken6.21
    Keskihinta
    6.21 snt/kWh
    Muutos edellisvuoteen
    -67,0 %
    Kallein kuukausi
    Helmikuu · 8.82
    Halvin kuukausi
    Toukokuu · 2.93

    Olkiluoto 3 siirtyi vihdoin säännölliseen tuotantoon ja toi Suomen verkkoon merkittävän määrän tasaista perusvoimaa. Samaan aikaan tuulivoimakapasiteetti kasvoi nopeasti. Hinnat romahtivat kriisivuodesta, ja Suomi näki ensimmäistä kertaa pitkiä negatiivisten hintojen jaksoja.

    1. 16.04.2023 · Olkiluoto 3 siirtyy säännölliseen tuotantoon
    2. 24.11.2023 · Mittausjakson halvin hetki
  • 2024 · -13,6 % edellisvuodestaHalpaa sähköä ja rajuja piikkejä5.37
    Keskihinta
    5.37 snt/kWh
    Muutos edellisvuoteen
    -13,6 %
    Kallein kuukausi
    Tammikuu · 11.69
    Halvin kuukausi
    Elokuu · 1.55

    Keskimäärin sähkö oli halpaa, mutta vuosi näytti myös uuden ilmiön: kun tuuli tyyntyy pakkasjakson aikana, hinta voi nousta muutamaksi tunniksi äärimmäisen korkealle. Tammikuun pakkashuippu jäi historiaan koko mittausjakson kalleimpana hetkenä.

    1. 05.01.2024 · Pakkashuippu: mittausjakson kallein hetki
  • 2025 · -5,4 % edellisvuodestaMittausjakson halvin vuosi5.08
    Keskihinta
    5.08 snt/kWh
    Muutos edellisvuoteen
    -5,4 %
    Kallein kuukausi
    Elokuu · 6.93
    Halvin kuukausi
    Toukokuu · 2.29

    Tuulivoimaa rakennettiin lisää ja vesitilanne oli hyvä. Kesällä hinta painui toistuvasti nollaan tai sen alle, kun aurinko- ja tuulituotanto ylitti kulutuksen. Pörssisähkö oli keskimäärin edullisempaa kuin kertaakaan aiemmin seurantajaksolla.

    1. 01.06.2025 · Kesän nollahinnat yleistyvät
  • 2026 · kesken, 10 kk mukanaHinta kääntyi taas nousuun7.18
    Keskihinta
    7.18 snt/kWh
    Muutos edellisvuoteen
    ei vertailukelpoista edellisvuotta
    Kallein kuukausi
    Helmikuu · 17.22
    Halvin kuukausi
    Heinäkuu · 1.93

    Vuosi on kesken: mukana 10 kuukautta, joten keskiarvoa ei voi verrata suoraan kokonaisiin vuosiin.

    Kuluva vuosi on ollut edellisvuosia kalliimpi. Kulutus on kasvanut ja sähkön hinta heiluu yhä voimakkaasti tuulen mukaan. Vuosi on vielä kesken, joten keskiarvo tarkentuu loppuvuotta kohti.

Löydä edullisempi sähkösopimus

Vertaile sähkönmyyjien sopimuksia ja säästä sähkölaskussa

Vertaile sopimuksia